Font Size

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Környezeti nevelés

Környezeti nevelés az óvodás korosztálytól a felnőttekig. Iskolában, terepen, fesztiválokon. Bővebben

Megújuló energiák

Energetikai tanúsítás, hőkamerás vizsgálat, tanácsadás, tervezés, bemutató az Ökoházban. Bővebben

Környezeti tanácsadás

Hol adható le használt sütő zsiradék?Környezei kérdése van? Ha nem tudja hová forduljon, keressen minket!

Főoldal

HORVÁTH PIROSKA DÍJ 2024 - PÁLYÁZATI FELHÍVÁS

Az idén 30 éves Esztergomi Környezetkultúra Egyesület az elmúlt évekhez hasonlóan a 2023-2024es tanévben is meghirdeti pályázatát a Környezetvédelmi Világnapra a Horváth Piroska Díj a Környezettudatos Fiatalokért emlékplakett elnyerésére. A díj a fiatalok körében a környezettudatos magatartást, életmódot hivatott népszerűsíteni, és elismerni. A díjat 10 - 20 év közötti fiatalok kaphatják. A díjazás helyszíne a Duna Múzeum. A díj odaítélését szakmai zsűri végzi. A pályázattal szeretnénk elismerni a környezettudatos fiatalok munkáját, és követendő példának bemutatni őket korosztályuknak.

A díjat valamilyen a környezetért végzett tevékenységért lehet kapni, például:

  • környezet- vagy természetvédelmi akció szervezése,
  • meghirdetett akcióban aktív, eredményes részvétel,
  • a környék környezetvédelmi problémáiról vagy értékeiről felmérés készítése (pl. fotósorozat vagy videók /pl. Instagram, Tiktok/ készítése),
  • ismeretterjesztő dolgozat írása környezetvédelmi témában (pl. légszennyezés, hulladékprobléma, vízhasználat, energiahasználat, életmód, felkészülés a klímaváltozásra, stb.),
  • ismeretterjesztő dolgozat írása természetvédelmi témában (pl. vizes élőhelyek, barlangok, védendő, veszélyeztetett fajok, stb.),
  • az iskolában vagy az otthoni környezetben terjesztett, környezeti tudatosságot népszerűsítő diákújság vagy weblap szerkesztése,
  • egyéb, a környezettudatosságot népszerűsítő cselekmény, ami példaértékű a díjra jelölt környezetében,
  • díjazható, ha az épített környezet értékeinek megőrzésével, az életminőség javításával foglalkozó tevékenységet végez a diák.

A díjra jelölt tanulók nevezésének módja, feltételei:

A díjra jelölhet szülő, vagy egy iskola tanári vagy diákközössége is, egy intézményből több jelöltet is lehet nevezni.

A nevezéshez kérjük elküldeni az alábbiakat:

  • a fiatal neve és rövid leírás az elvégzett tevékenységről,
  • a tevékenység dokumentációja (fotó, dolgozat, felmérés eredménye, stb.),
  • pedagógus neve, amennyiben a fiatal jelölt munkáját pedagógus segítette.

Pályázati tevékenység helyszíne: Ister-Granum régió területe és Komárom-Esztergom megye

A jelölés beküldési határideje: 2024. május 17. péntek

Az eredményhirdetés tervezett időpontja: 2024. június 5. szerda 15 óra, Duna Múzeum, Esztergom

Beküldési cím: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it . Részletekről ugyanezen a címen lehet érdeklődni.

HORVÁTH PIROSKA DÍJ 2023 - EREDMÉNYEK

Fiatalok szupererővel! - Átadtuk a Horváth Piroska díjat, mely a környezettudatos fiatalok tevékenységét ismeri el.

 

Az Esztergomi Környezetkultúra Egyesület 8 éve úgy határozott, hogy elhunyt alapító tagja emlékére díjat alapít, amely díj a fiatalok körében a környezettudatos magatartást, életmódot szeretné elismerni, és népszerűsíteni. A díj névadója életében pedagógusként és magánemberként ezt a szellemiséget terjesztette és szolgálta önzetlenül, környezetének példát mutatva

A díjat az egyesület 2015-ben alapította, idén 2023. 06. 05-én került átadásra a Duna Múzeumban.

A beérkezett pályázatok igényes és lelkes munkáról adnak tanúbizonyságot, mindegyikük méltó a Horváth Piroska díjhoz.

A díjazott fiatalok idei közös jellemző szuperereje a nyugalom és a megpihenés képessége. Válaszott hobbijukban, mely esetünkben a szívvel-lélekkel végzett természet- és környezetvédelem, megtalálják a zajos hétköznapok ellenpontját, a nyugalmat.


A 2023-ban a díj történetében elsőként adtunk át családi díjat, hiszen az emlékplaketett egy testvérpár kapta, egyfajta családi közös elismerésként. A díjat Kugler Vince madárvédő és testvére Kugler Mátyás természetvédő horgász vehette át.

Vince az esztergomi Dobó Katalin Gimnázium 8. osztályos diákjaként 14 éves madármegfigyelő, odúépítő, a madarak barátja. Mátyás az Árpádházi Szent Erzsébet Gimnázium, Óvoda és Általános Iskola diákjaként gyakorlati példamutatásban élenjáró természetvédő horgász, a jövő Matula bácsija. A fiúk esetében a családi példa itt nagyon erős és fontos, hisz édesanyjuk is aktív természetjáró, erdőfürdőző, gyógynövény gyűjtő.

Emléklapot kapott Szinyei Nóra Esztergomi József Attila Általános iskola 8 osztályos diákja. Nóra az iskola Ökoszakköröseként aktívan bekapcsolódott az iskola öko munkacsoportjának tevékenységébe. Folyamatosan készít figyelemfelhívő plakátokat, rajzos tablókat. Egyik munkájaként egy Erdőfürdő élményét dokumentálta közvetlen stílusban, kortársait motiválva programon való részvételre.

Bencze Katalin, a József Attila Általános Iskola Ökoszakkör vezető részére pedig emléklapot adományoztunk köszönetként, hogy évek óta motiválja, lelkesíti a fiatalokat a környezetvédelem területén.


A díjazottakról és a díjátadóról készült képek Facebook oldalunkon megtekinthetőek.


„Nem mindegy, hogy milyen bolygót hagyunk gyermekeinkre,
Nem mindegy, hogy milyen gyermekeket hagyunk a bolygóra!”

 Pierre Rabhi ökofilózófus és agrárszakember gondolata is jól mutatja, hogy a fiataloknak óriási szerepe van a jövő alakításában. Az elmúlt évek és a mostani díjazottak példái is jól mutatják ezer út vezet a zöld gondolatok terjesztéséhez. Lehet egyénileg, lehet csapatban dolgozva értéket teremteni. Lehet film, fotó, terepi megfigyelés, erdőfürdő program, fecskeprojekt, maszkvarrás, csendes kiállás, szemétgyűjtés, prezentáció készítés, madárodú készítés, szemétszedés is az útja, hogy kortársakat, fiatalokat szólítsanak meg gyermekeink.

A fiatalok további munkájukhoz kitartást és töretlen lelkesedést kíván az Esztergomi Környezetkultúra Egyesület és a Horváth Piroska díj kuratóriuma.

A jutalmazásban nyújtott segítségét szeretnénk megköszönni a Veolia Energia Magyarország Zrt-nek és a Duna Múzeum Baráti Köre Egyesületnek.

Szendi Gábor a díj alapítója, Horváth Zoltán, az Esztergomi Környezetkultúra Egyesület elnöke

A díj névadójáról, Horváth Piroska személyiségéről, életéről

Horváth Piroska nem volt országos személyiség, nem törekedett elismertségre, hírnévre. Ahol lehetősége volt, helyben tette a dolgát, segített ahol tudott. Példáját azért is követendőnek tartjuk, mert mutatja, hogy nem csak a verseny, a hírnév jelent értéket, hanem a rendszeres, másokat szolgáló hétköznapi tettek is.

A környezetvédő mozgalmak egyik legfontosabb jelszavát: "Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan!" - Horváth Piroska cselekedeteivel, életmódjával tökéletesen megvalósította.

Horváth Piroska az az elsők egyike volt, aki Esztergom térségében környezeti neveléssel foglalkozott.

Közösségi ember volt: alapító tagja, sok éven át titkára volt az Esztergomi Környezetkultúra Egyesületnek. Tanárként és civil szervezeti életében is sok közösségformáló programot, környezeti nevelési akciót szervezett. Egyéb civil és kulturális szervezetek munkájába is bekapcsolódott, rendezvényeiken részt vett. Személyisége alkalmas arra, hogy példának állítsuk. Közismert volt önzetlen segítőkészsége. Mosolygós, közvetlen egyénisége békét és szeretet árasztott környezetébe. Rendszerető, precíz volt, szerette a harmóniát és a nyugalmat.


HORVÁTH PIROSKA DÍJ 2023 - PÁLYÁZATI FELHÍVÁS

Az Esztergomi Környezetkultúra Egyesület az elmúlt évekhez hasonlóan 2023-ban is pályázatot hirdet a Környezetvédelmi Világnapra a Horváth Piroska Díj a Környezettudatos Fiatalokért emlékplakett elnyerésére. A díj a fiatalok körében a környezettudatos magatartást, életmódot hivatott népszerűsíteni, és elismerni. A díjat 12 - 19 év közötti fiatalok kaphatják. A díjazás helyszíne a Duna Múzeum. A díj odaítélését szakmai zsűri végzi. A pályázattal szeretnénk elismerni a környezettudatos fiatalok munkáját, és követendő példának bemutatni őket korosztályuknak.

A díjat valamilyen a környezetért végzett tevékenységért lehet kapni, például:

-    környezet- vagy természetvédelmi akció szervezése,

-    meghirdetett akcióban aktív, eredményes részvétel,

-    a környék környezetvédelmi problémáiról vagy értékeiről felmérés készítése (pl. fotósorozat, a képekről leírással),

- ismeretterjesztő dolgozat írása környezetvédelmi témában (pl. légszennyezés, hulladékprobléma, vízhasználat, energiahasználat, életmód, felkészülés a klímaváltozásra, stb.),

-   ismeretterjesztő dolgozat írása természetvédelmi témában (pl. vizes élőhelyek, barlangok, védendő, veszélyeztetett fajok, stb.),

-  az iskolában vagy az otthoni környezetben terjesztett, környezeti tudatosságot népszerűsítő diákújság vagy weblap szerkesztése,

-    egyéb, a környezettudatosságot népszerűsítő cselekmény, ami példaértékű a díjra jelölt környezetében,

-   díjazható, ha az épített környezet értékeinek megőrzésével, az életminőség javításával foglalkozó tevékenységet végez a diák.

A díjra jelölt tanulók nevezésének módja, feltételei:

A díjra jelölhet szülő, vagy egy iskola tanári vagy diákközössége is, egy intézményből több jelöltet is lehet nevezni.

Küldjék meg a fiatal nevét és rövid leírást az elvégzett tevékenységről, továbbá a tevékenység dokumentálását (fotó, dolgozat, felmérés eredménye, stb.). Ha a diák jelölt munkáját pedagógus segítette, kérjük az ő nevét, szerepét is megadni.

Pályázati tevékenység helyszíne: Ister-Granum régió területe és Komárom-Esztergom megye

A jelölés beküldési határideje: 2023. május 15. hétfő

Az eredményhirdetés tervezett időpontja: 2023. június 5. hétfő 15 óra, Duna Múzeum, Esztergom

Beküldési cím: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it vagy This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it , vagy pedig postán Hollóné Soproni Julianna, 2500 Esztergom, Sugár út 7/C 2/1. Részletekről ugyanezen a címen lehet érdeklődni.

ZÖLD FIATALOK 2022-BEN IS

Az   Esztergomi   Környezetkultúra   Egyesület   az   elmúlt   évekhez   hasonlóan   2022-ben   is   pályázatot   hirdet   a Környezetvédelmi Világnapra a Horváth Piroska Díj a Környezettudatos Fiatalokért emlékplakett elnyerésére. A díj a fiatalok körében a környezettudatos magatartást, életmódot hivatott népszerűsíteni, és elismerni. A díjat 12 - 19 év közötti fiatalok kaphatják. A díjazás helyszíne a Duna Múzeum. A díj odaítélését szakmai zsűri végzi. A pályázattal szeretnénk elismerni a környezettudatos fiatalok munkáját, és követendő példának bemutatni őket korosztályuknak.

 

A díjat valamilyen a környezetért végzett tevékenységért lehet kapni, például:

 

-       környezet- vagy természetvédelmi akció szervezése,

-       meghirdetett akcióban aktív, eredményes részvétel

-       a környék környezetvédelmi problémáiról vagy értékeiről felmérés készítése (pl. fotósorozat, a képekről leírással),

-       ismeretterjesztő dolgozat írása környezetvédelmi témában (pl. légszennyezés, hulladékprobléma, vízhasználat, energiahasználat, életmód, felkészülés a klímaváltozásra, stb.),

-       ismeretterjesztő dolgozat írása természetvédelmi témában (pl. vizes élőhelyek, barlangok, védendő, veszélyeztetett fajok, stb.),

-       az iskolában vagy az otthoni környezetben terjesztett, környezeti tudatosságot népszerűsítő diákújság vagy weblap szerkesztése,

-       egyéb, a környezettudatosságot népszerűsítő cselekmény, ami példaértékű a díjra jelölt környezetében.

-       díjazható, ha az épített környezet értékeinek megőrzésével, az életminőség javításával foglalkozó tevékenységet végez a diák.

 

A díjra jelölt tanulók nevezésének módja, feltételei:

A díjra jelölhet szülő, vagy egy iskola tanári vagy diákközössége is, egy intézményből több jelöltet is lehet nevezni.

 

Küldjék meg a fiatal nevét és rövid leírást az elvégzett tevékenységről, továbbá a tevékenység dokumentálását (fotó, dolgozat, felmérés eredménye, stb). Ha a diák jelölt munkáját pedagógus segítette, kérjük az ő nevét, szerepét is megadni.

  

Pályázázati tevékenység helyszíne: Ister-Granum regió területe és Komárom-Esztergom megye

 

A jelölés beküldési határideje: 2022. május 27. péntek

 

Az eredményhirdetés tervezett időpontja: 2022. június 10. 15 óra, Duna Múzeum, Esztergom

Beküldési cím: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it vagy This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it , vagy pedig postán Hollóné Soproni Julianna, 2500 Esztergom, Sugár út 7/C 2/1. Részletekről ugyanezen a címen lehet érdeklődni.

KÖRNYEZETTUDATOS DIÁKOK ELISMERÉSE

Átadtuk a  Horváth Piroska Díj A Környezettudatos Fiatalokért elismerést

FOTÓK FB oldalunkon!

Az Esztergomi Környezetkultúra Egyesület 7 éve úgy határozott, hogy elhunyt alapító tagja emlékére egy díjat alapít, amely díj a fiatalok körében a környezettudatos magatartást, életmódot szeretné elismerni, népszerűsíteni. A díj névadója életében pedagógusként és magánemberként ezt a szellemiséget terjesztette és szolgálta önzetlenül, környezetének példát mutatva.

A pandémiás helyzet miatt 2020-ban a díj átadása elmaradt, ezért idén két díjazott kapott emlékplakett elismerést. A díjat az egyesület 2015-ben alapította, idén 2021. 06. 21-én került átadásra a Duna Múzeumban.

Díjátadás - A beérkezett pályázatok magas színvonalú, igényes és lelkes munkáról adnak tanúbizonyságot, mindegyikük méltó a Horváth Piroska díjhoz.

 2021-ben Kulcsár-Elek Hanga és természetvédő csapata kapta a díjat. Hanga a Dobó Katalin Gimnázium tanulója, aki eddig összesen 12 főt, testvéreket, barátokat és osztálytársakat szervezett csapatba. A csapat az aktuális környezeti kihívásokra érzékeny, tenni vágyó fiatal környezetvédő. Szemétszedésből indult tevékenységük mára cselekvő, aktív, hétköznapi zöld megoldásokat kereső, kortársaikat motiváló, őket megszólítani képes csapattá alakult, akik folyamatosan keresik a mindennapok zöld megoldásait, széles körben elérve korosztályuk tagjait. Maszkot varrtak, környezetbarát termékeket készítenek, szemetet szednek, és bátran csendes felvonulásokat szerveztek, mint például az idei Környezetvédelmi Világnapon is Esztergom főterén. 

A 2020-as díjat Pataki Levente természetfotós és madárvédő kapta, aki az esztergomi Fecskeprojektet álmodta meg és valósította meg több közreműködő és partner segítségével. Levente a Dobó Katalin Gimnázium 10. évfolyamos diákjaként 2019 óta tervezi és szervezi fecskevédelmi programját, melynek eddigi legnagyobb eredménye a 2020-ban Esztergom, Szentgyörgymező városrészben felállított fecskefészek telep, melybe 32 műfészek került kihelyezésre. Levente célja, hogy hosszú távon az emberek is elfogadóbbá váljanak a városi léthez hozzátartozó fecskék iránt és a természetes rovarirtóként tekintett fecskék egyedszáma is növekedjen a városban.

Különdíjat kaptak: Idén első alkalommal különdíjak átadására is sor került.

A 2020-as díjat Bartucz Anna, a Ceglédi Kossuth Lajos Gimnázium természettudományos tagozatának 10. osztályos tanulója kapta, aki fontosnak tartja az egyéni szerepvállalást a fenntartható, környezettudatos életmód kialakításában. Anna kisfilmeket készít környezetvédelmi témákban. Családjának életmódját bemutató, „Az én ökológiai lábnyomom” című filmjét magyar és német nyelven is elkészítette. A filmmel már több seregszemlén is eredményesen megjelent. A film, mint üzenetközvetítő eszköz izgalmas, új lehetőségeket jelent a fiatalok megszólítására.

2021-es különdíjat Kiss Máté Zalán, a Dr. Szepesi László Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium 9. osztályos erdész technikus hallgatója kapta. Zalán szoros kapcsolatban áll az erdővel, az örökerdő gazdálkodás híve, a lovas erdészet gyakorlatát szeretné újra meghonosítani. Önszorgalomból, szakmai tudásának gyarapítási céljából kerületvezető erdészek mellé áll be gyakornokként. Tudatosan készül erdész hivatására, pl. szakkönyveket gyűjt.

Az életet adó víz elnevezésű országos vízvédelmi vetélkedőn a Kenyérmezei-patak piliscsabai és pilisjászfalui szakaszát vizsgálják csapatával. Fontos számára, hogy a fogyatékkal élőknek is megmutassa az erdő értékeit. Szülei által életre hívott „Irány ki a természetbe!” érzékenyítő programba bekapcsolódott, az erdő sokrétű szerepének fontosságára hívja fel a figyelmet.          

Emléklapot kaptak:

Temesi Flóra az Esztergomi József Attila Általános iskola 7. osztályos diákja. Flóra a diákönkormányzat vezetőjeként aktívan bekapcsolódott az iskola öko munkacsoportjának tevékenységébe. Az iskolában meghirdetett „Stop műanyag!” címet viselő programsorozat aktív segítője. Aktív tagja a díjazott Kulcsár-Elek Hanga által szervezett csapatnak.

Csákvári Máté és Csákvári Bence az Esztergomi József Attila Általános iskola 7. osztályos tanulói. Az ő példájuk jó mintaként szolgálhat mások számára a tantárgyak átjárhatóságával kapcsolatban. Informatika órára készítették el informatív és szép prezentációikat az Év madara és az Év fája témákban. Nem csak egyszerűen kötelező feladatként tekintettek munkájukra, hanem az is motiválta őket, hogy a kész bemutatókat az iskola többi diákja és tanára számára is elérhetővé teszik, azaz levetítik számukra is például óraközti szünetekben. A fiúk lelkes természetjárók és fotósok is egyben.

„Nem mindegy, hogy milyen bolygót hagyunk gyermekeinkre,

Nem mindegy, hogy milyen gyermekeket hagyunk a bolygóra!”

Pierre Rabhi gondolata is jól mutatja, hogy a fiataloknak óriási szerepe van a jövő alakításában. A fenti példák is mutatják: ezer út vezet a zöld gondolatok terjesztéséhez. Lehet egyénileg, lehet csapatban dolgozva értéket teremteni. Lehet film, fotó, terepi megfigyelés, erdő program, fecskeprojekt, maszkvarrás, csendes kiállás, szemétgyűjtés, prezentáció készítés is az útja, hogy kortársakat, fiatalokat szólítsanak meg gyermekeink. További munkájukhoz kitartást és töretlen lelkesedést kíván az Esztergomi Környezetkultúra Egyesület és a Horváth Piroska díj kuratóriuma.

A jutalmazásban nyújtott segítségét szeretnénk megköszönni a Veolia Energia Magyarország Zrt-nek , a Geoda Interaktív Ásvány- és Őslénykiállításnak, a Tatai Fényes Tanösvénynek és a lábatlani Dunamente Ökocentrumnak.

 

Szendi Gábor a díj alapítója, Horváth Zoltán, az Esztergomi Környezetkultúra Egyesület elnöke

A díj névadójáról, Horváth Piroska személyiségéről, életéről

Horváth Piroska nem volt országos személyiség, nem törekedett elismertségre, hírnévre. Ahol lehetősége volt, helyben tette a dolgát, segített ahol tudott. Példáját azért is követendőnek tartjuk, mert mutatja, hogy nem csak a verseny, a hírnév jelent értéket, hanem a rendszeres, másokat szolgáló hétköznapi tettek is.

A környezetvédő mozgalmak egyik legfontosabb jelszavát: "Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan!" - Horváth Piroska cselekedeteivel, életmódjával tökéletesen megvalósította.

Horváth Piroska az az elsők egyike volt, aki térségünkben környezeti neveléssel foglalkozott.

Közösségi ember volt: alapító tagja, sok éven át titkára volt az Esztergomi Környezetkultúra Egyesületnek. Sok közösségformáló programot, környezeti nevelési akciót szervezett az egyesület keretében. Egyéb civil és kulturális szervezetek munkájába is bekapcsolódott, rendezvényeiken részt vett. Személyisége is alkalmas arra, hogy példának állítsuk. Közismert volt önzetlen segítőkészsége. Mosolygós, közvetlen egyénisége békét és szeretet árasztott környezetébe. Rendszerető, precíz volt, szerette a nyugalmat, harmóniát.

Itt van: Aktuális

Küldetésünk

"Küldetésünk tudatosítani jelen világunk gondolkodási és magatartási mintáinak ön-és környezetpusztító voltát. Fenntartható és zöld alternatívát kívánunk bemutatni, és segítünk közösséget létrehozni, mely alapjául szolgál a zöld változások megvalósításához. "

Kapcsolat

2500 Esztergom, Zamárd u. 11275 hrsz.
Mobil: +36 20/ 775-25-21 
e-mail: info.ekoku@gmail.com