Font Size

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Környezeti nevelés

Környezeti nevelés az óvodás korosztálytól a felnőttekig. Iskolában, terepen, fesztiválokon. Bővebben

Megújuló energiák

Energetikai tanúsítás, hőkamerás vizsgálat, tanácsadás, tervezés, bemutató az Ökoházban. Bővebben

Környezeti tanácsadás

Hol adható le használt sütő zsiradék?Környezei kérdése van? Ha nem tudja hová forduljon, keressen minket!

Hozzátáplálás: bio vagy nem bio?

A baba hat hónapos kora körül elérkezik az idő, amikor az anyatejes táplálást ki kell egészítenünk, és fokozatosan hozzászoktatni a babát az új ízekhez. Ilyenkor elsősorban zöldségekkel és gyümölcsökkel próbálkozunk, és minden anyukában felmerül a kérdés: bio-t vagy nem bio-t válasszunk?

A hozzátáplálás első lépései

A hozzátáplálás a babák 6 hónapos kora körül válik aktuálissá, amikor a fokozott mozgás következtében a babák már nem elégednek meg az anyatejjel, hanem szilárd ételekre is szükségük van. Nagyon fontos, hogy a hozzátáplálás fokozatosan történjen, és mindig csak egy új ízzel kínáljuk meg a csecsemőt. Az anyukákban ilyenkor nagyon sok kérdés felmerül, például az: mi a jobb a babának, ha saját magunk főzünk számára vagy kész bébiételeket vásárolunk? És ha saját magunk állítjuk elő az ételeket, akkor milyen zöldségekből, gyümölcsökből készüljenek?

Szerencsések azok az anyukák, akik saját maguk termelik meg a zöldségeket és a gyümölcsöket, hiszen ezek garantáltan „ellenőrzött” alapanyagokat biztosítanak, így nyugodtan főzhetünk belőle a pici számára is (persze csak akkor, ha nem permeteztük túl őket előzetesen). A piacon vagy zöldségesnél kapható zöldségekkel és gyümölcsökkel ugyanakkor óvatosnak kell lennünk, hiszen nem tudhatjuk, mikor és mennyire vegyszerezték azokat, mennyi szermaradványt tartalmaznak. Éppen ezért a baba két éves koráig kerüljük ezeket a zöldségeket, és azokkal is legyünk óvatosak, melyek a földben teremnek, mivel ezekben magas lehet a nitrittartalom. A babák emésztőrendszere sokkal érzékenyebb, mint a felnőtteké, az új ételekre eltérően reagálhatnak, attól függően, mennyire érzékeny a kicsi gyomra. Éppen ezért zárjuk ki annak lehetőségét, hogy növényvédőszerek maradványait tartalmazzák a zöldségek-gyümölcsök. Ha van a környéken termelői piac, bevásárló közösség, célszerű felkutatni, hiszen ezeken a helyeken megbízható forrásból juthatunk minőségi élelmiszerekhez, zöldséghez, gyümölcshöz.

Mivel a vegyi anyagok felhalmozódása a kicsik testében azonnali vagy későbbi betegségek kialakulásához is vezethet, nagyon körültekintőnek kell lennünk szülőként, hogy kizárjuk ennek lehetőségét.

Részesítsük előnyben a bio alapanyagokat!

Éppen a fentiekben leírtak miatt kell előnyben részesítenünk a biozöldségeket és –gyümölcsöket! Még akkor is, ha azok sokszor sokkal drágábbak és nehezebben beszerezhetőek, mint a bárhol kapható zöldségek és gyümölcsök. Gondoljunk bele, hogy ha a növényvédőszeres maradványokkal terhelt alapanyagok betegségeket okoz, akkor később sokkal többet fogunk gyógyszerekre, különféle terápiákra költeni, és az mennyi szenvedést okoz majd a gyermekünknek.

A bio élelmiszerekkel is legyünk résen, ugyanis nem minden bio, amit akként tüntetnek föl! Keressük a bio-minősítés emblémáit a termékeken vagy kérjük el a termelőtől annak igazolását, hogy zöldségei valóban minősítettek-e.

A hozzátáplálást kezdjük almával és burgonyával, majd jöhet a sárgarépa. Ősszel a sütőtök és más tökfélék (nyáron), majd a cékla, a borsó, zöldbab, a spenót, a sóska, a brokkoli és a karfiol. Természetesen kombinálhatjuk ezeket különféle gyümölcsökkel is.

Itt van: Hozzátáplálás: bio vagy nem bio?

Küldetésünk

"Küldetésünk tudatosítani jelen világunk gondolkodási és magatartási mintáinak ön-és környezetpusztító voltát. Fenntartható és zöld alternatívát kívánunk bemutatni, és segítünk közösséget létrehozni, mely alapjául szolgál a zöld változások megvalósításához. "

Kapcsolat

2500 Esztergom, Zamárd u. 11275 hrsz.
Mobil: +36 20/ 775-25-21 
e-mail: info.ekoku@gmail.com