Font Size

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Környezeti nevelés

Környezeti nevelés az óvodás korosztálytól a felnőttekig. Iskolában, terepen, fesztiválokon. Bővebben

Megújuló energiák

Energetikai tanúsítás, hőkamerás vizsgálat, tanácsadás, tervezés, bemutató az Ökoházban. Bővebben

Környezeti tanácsadás

Hol adható le használt sütő zsiradék?Környezei kérdése van? Ha nem tudja hová forduljon, keressen minket!

Részesítsük előnyben a környezetbarát játékokat!

Ha elég körültekintőek és környezettudatosak szeretnénk lenni, akkor nem akármilyen játékot adunk a gyermekeink kezébe, hanem gondosan megválogatjuk, mivel játsszon. Ugyan számos veszély leselkedik a legkisebbekre is, azért vannak olyan játékok, amelyekkel nyugodtan játszhat.

Nem könnyű a játékválasztás

A játékok kínálatában nincs hiány, így van választék bőven, ám annál nehezebb a dolga annak, aki felelősen gondolkodik a saját és gyermekei jövőjéről, és emiatt olyan játékokat próbál választani a gyermekeinek, mely sem rájuk, sem a környezetre nézve nem káros. A játékok ugyanis tartalmazhatnak számos káros és veszélyes anyagot is, melyekkel sokáig érintkezhet a gyermek, ha nem vagyunk eléggé óvatosak. De mire is kell figyelnünk?

A játékoknál (is) alkalmazott különböző festékek tartalmazhatnak ólmot és kadmiumot, a műanyagok pedig xilolt és toluolt is tartalmazhatnak. Az ólom vegyületei mind mérgezőek, szennyezik a környezetet is. Ha a szervezetben felhalmozódik, komoly veszélyt rejt, hiszen nem ürül ki az emberi szervezetből. A kadmium elsősorban belélegezve veszélyes, mert károsítja a tüdőt, a májat és a vesét is, fokozottan mérgező. A xilol elsősorban oldószerként használatos, lakkok, ragasztók, festékek alapanyaga, az emberekre mérgező hatású. A toluol szintén egy olyan vegyület, amely a festékek, lakkok oldószereként használatos, ha belélegezzük, akkor az idegrendszer kerül veszélybe, de talajszennyezőként is ismeretes.

Ugyanakkor nem csak a felhasznált anyagok miatt lehetnek veszélyesek a játékok gyermekeinkre, hanem némelyik közülük nem biztonságos. Ezek a játék közben olyan veszélyeket rejtenek magukban, mely a kisgyermek testi épségét veszélyeztetheti. E játékok listáját rendszeresen közzéteszi a fogyasztóvédelmi hatóság, és ki is vonják őket a forgalomból. Fontos, hogy a játékok ne tartalmazzanak könnyen leszakadó, letörő részeket, apró darabokat, melyek fulladást okozhatnak. A gyerekeknek készült járművek legyenek biztonságosak, fontos, hogy megfelelő legyen a stabilitásuk, ne boruljon, ha használja a gyermek.

Környezetbarát játékok gyerekeknek

Szerencsére ma a környezettudatos vásárló is talál megfelelő játékot gyermekének, és nem is kell nagyon sokáig keresgélnie. A legjobbak azok a játékok, amelyek természetes anyagból készülnek (fajátékok, ökológiai textil, pamut, filc, nemez), tartósak, így sokáig használhatók, a testvérek, unokatestvérek számára örökölhetők, minőségi anyagokból készülnek. Az ilyen anyagokból készülő játékok nem tartalmaznak az egészségre veszélyes összetevőket, így biztonsággal használhatók, szájba vehetők (tipikusan ilyen játékok például a Vesszőparipa játékai).

A helyi, kézműves, kézzel gyártott játékok további előnye, hogy ezek a játékok nem utaznak sokat, hiszen országon belül készülnek, és megvásárlásukkal helyi embereket, a helyi gazdaságot támogatjuk. Ez jó a környezetünknek is, hiszen nem növeljük az üvegházhatású gázok kibocsátását a játékok szállításával. Ne vásároljunk a gyerekeinknek játék ékszert vagy játék kozmetikumokat. Ezek ugyanis az egészségre nézve rendkívül veszélyes összetevőket tartalmazhatnak.

Játékok – saját kezűleg

És miért ne készíthetnénk játékokat saját magunk? Még emlékezhetünk anyáink, nagyanyáink kézzel varrott, vattával tömött babáira, a kukoricacsutka-babákra, de számos játékot találhatunk ki mi magunk is, és sok ötlettel gazdagíthat minket az internet is. Ne sajnáljuk rá az időt és a fáradságot, a gyermekeink is és egészségük is hálás lesz érte!

Itt van: Részesítsük előnyben a környezetbarát játékokat!

Küldetésünk

"Küldetésünk tudatosítani jelen világunk gondolkodási és magatartási mintáinak ön-és környezetpusztító voltát. Fenntartható és zöld alternatívát kívánunk bemutatni, és segítünk közösséget létrehozni, mely alapjául szolgál a zöld változások megvalósításához. "

Kapcsolat

2500 Esztergom, Zamárd u. 11275 hrsz.
Mobil: +36 20/ 775-25-21 
e-mail: info.ekoku@gmail.com