Font Size

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Környezeti nevelés

Környezeti nevelés az óvodás korosztálytól a felnőttekig. Iskolában, terepen, fesztiválokon. Bővebben

Megújuló energiák

Energetikai tanúsítás, hőkamerás vizsgálat, tanácsadás, tervezés, bemutató az Ökoházban. Bővebben

Környezeti tanácsadás

Hol adható le használt sütő zsiradék?Környezei kérdése van? Ha nem tudja hová forduljon, keressen minket!

Egyre aggasztóbb méreteket ölt a fényszennyezés

A fényszennyezés jelensége talán ma már senki előtt nem ismeretlen fogalom, a következményeit azonban talán még mindig nem tárták fel teljes mértékben. Az egészségügyi hatásai mellett természetvédelmi és csillagászati negatívumai sem elhanyagolhatók.

A mesterséges fény keltette fényszennyezés

A fogalommal első ízben azok találkoznak, akik késő este megpróbálnak távcsöves megfigyeléseket eszközölni, és az eget, a csillagokat szeretnék vizsgálgatni. Ekkor szembesülnek ugyanis vele, hogy ez egy városi-nagyvárosi környezetben nem is olyan egyszerű, hiszen az égboltból nem sokat fognak látni. Ennek oka a mesterséges fények keltette fényszennyezés. Éjszaka ugyanis fényekkel árasztjuk el a természetet a lakások kivilágítása, az autók fényei, a közvilágítás, a cégek kivilágított épületei, a fényreklámok vagy akár a karácsonyi fényfüzérek révén. Ez azonban nem csak a csillagászkodásra van negatív hatással, hanem a természetben élő állatokra is. Az ő életritmusuk ugyanis nagyon szorosan kötődik a nappal-éjszaka, vagyis a világos-sötét ritmikus váltakozásához, amelyben a fényszennyezés igencsak megzavarhatja őket. Csak egy példa: a költöző madarak éjszakai repüléskor a csillagok állása alapján tájékozódnak, ezt jelentősen megzavarhatja, ha „mindenhol” mesterséges „csillagokat” látnak.

Nem csak a természetre, az emberekre is hatással van

A fényszennyezés nem csak a természetben élő állatokra van negatív hatással, hanem az emberek egészségi állapotára is. Korábban kutatások mutatták ki, hogy az éjszakai fények meggátolják a melatonin nevű hormon egészséges képződését, mely a sejtek megújulásáért felelős, így megnő a daganatos betegségek kockázata, több más betegség mellett. Az éjszakai fényben történő alvás emiatt káros hatással van az egészségi állapotunkra, hiszen a fény kék komponense a szemhéjon át is képes hatni. Ezért nagyon fontos, hogy éjszaka teljesen fénymentes környezetben aludjunk, mert ez elengedhetetlen az egészségünk szempontjából. Ablakainkra olyan sötétítő megoldást válasszunk, amely a kintről beszűrődő fényeket (közvilágítás, éjszakai közlekedés fényei) hatékonyan képesek kiszűrni.

Mit tehetünk?

A fentiek alapján egyértelmű, hogy az éjszakai világítással nagyon sok, sokszor felesleges energiát pazarolunk, ami ráadásul még káros hatással van nem csak a természetre, hanem az emberi egészségre is. Egyéni szinten sokat tehetünk ez ellen: ha este már nem használunk számítógépet, nem kapcsoljuk fel éjszakára a villanyt, nem használunk karácsonyi díszkivilágítást, és kizárjuk az utcáról érkező fényeket. Közösségi szinten a kérdés már sokkal nehezebb. Ma már vannak kezdeményezések a közvilágítás átalakítására, melynek során olyan lámpatesteket szerelnek föl, ami csak lefelé világít, fölfelé nem engedi ki a fényt, léteznek már jogi lépések is a kérdés szabályozására, ami azonban még mindig nem elegendő. Szintén a téma fontosságára hívják fel a figyelmet az ún. csillagos égbolt parkok, amelyek Magyarországon például található a Zselicben vagy a Hortobágyon. Ezek olyan területek, amelyek nagyvárostól távol helyezkednek el, így a fényszennyezés nem zavarja meg, ha a csillagos égboltot szeretnénk tanulmányozni.

Itt van: Egyre aggasztóbb méreteket ölt a fényszennyezés

Küldetésünk

"Küldetésünk tudatosítani jelen világunk gondolkodási és magatartási mintáinak ön-és környezetpusztító voltát. Fenntartható és zöld alternatívát kívánunk bemutatni, és segítünk közösséget létrehozni, mely alapjául szolgál a zöld változások megvalósításához. "

Kapcsolat

2500 Esztergom, Zamárd u. 11275 hrsz.
Mobil: +36 20/ 775-25-21 
e-mail: info.ekoku@gmail.com