Font Size

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Környezeti nevelés

Környezeti nevelés az óvodás korosztálytól a felnőttekig. Iskolában, terepen, fesztiválokon. Bővebben

Megújuló energiák

Energetikai tanúsítás, hőkamerás vizsgálat, tanácsadás, tervezés, bemutató az Ökoházban. Bővebben

Környezeti tanácsadás

Hol adható le használt sütő zsiradék?Környezei kérdése van? Ha nem tudja hová forduljon, keressen minket!

Gyerekek! El a TV elől!

Gondolta volna Ön, hogy egy olyan csekély dolog, mint a tévénézés, milyen káros hatással lehet gyermekeink későbbi egészségi állapotára? Pedig elhízás, szívbetegség, hiperaktivitás, értelmi képesség csökkenése, a koncentrációképesség hiánya vagy figyelemzavarok is a tévézés rovására írhatók.

A legújabb kutatási eredmények még mindig azzal a nem túl megnyugtató eredménnyel zárultak, hogy gyermekeink túl sokat ülnek a tévé előtt, a brit gyerekek átlagosan napi 6,1 órát töltenek előtte, ami egy döbbenetes adat, pláne ha hozzátesszük, hogy a háromévesek is több mint 2 órát tévéznek. A tévénézésbe általában beleveszik a számítógépezést és a DVD nézést vagy a videojátékokat is, és természetesen a különböző LCD és Plazma tévék még vonzóbbá teszik a televíziót.

Igen ám, mondhatná némely szülő, ha ismeretterjesztő filmeket néz a gyerek, vagy általa ellenőrzött tartalmakat, akkor miért káros? Rohanó világunkban úgysem tudjuk elzárni őket, nem növekedhetnek burokban, vélheti más. Különben is a kortársak már mind jól kezelik a számítógépet is, miért épp az én gyerekem maradjon le a fejlődésben?

Igen, ez valóban igaz, ám ameddig csak lehet, kerüljük el a tévézést, a gyermekorvosok nem ajánlják, hogy két éves kor alatt akár csak 1 percet is tévézzen gyermekünk. És ezt nem elsősorban a nézett tartalom miatt mondják, hanem amiatt, hogy tévézés közben a gyerekek aktivitása teljesen lecsökken, és a sok ülés a már említett betegségek kialakulásához vezethet. Véleményük szerint, kisgyermekkorban csak akkor maradhatna nyugton egy gyerek, ha alszik, vagyis lételemük az állandó mozgás. (Természetesen ugyanez vonatkozik a felnőttekre is, a ránk kényszerített ülő és mozgásszegény életmód az oka sok civilizációs betegségünknek). Mit tehet az a szülő, aki eddig villanypásztornak használta a televíziót és gyermekei „rászoktak” a tévézésre? 

 

-          Először is próbáljunk meg alternatív kikapcsolódási lehetőségeket kínálni a gyerekek részére, elsősorban olyanokat, amik nem ülésben végezhetők: kirándulás, játék az udvaron, kerékpározás, közös munka, stb.

-          Mutassunk példát! Ne a távirányítóért nyúljunk először, amikor a munkából hazaérkezünk! Kutatók szerint, amely szülő több órát tölt tévézéssel, azoknak a gyerekei is több órát tévéznek, tehát itt is jelentkezik a szülői minta átadása.

-          Emellett fontos, hogy kétéves kor alatt egyáltalán ne engedjük gyerekeinket tévét nézni, és a részükre engedélyezett időtartam fokozatosan növekedjen, ám 16 éves korukban se legyen több, mint 2 óra.

-          Ha megoldható, akkor ne legyen a gyerekszobában televízió, mert ellenkező esetben sok ellenőrizetlen tartalmat nézhetnek a gyerekek.

Természetesen a fenti tanácsok nem csupán a televízióra érvényesek, ugyanúgy vonatkoznak a számítógépekre, DVD-zésre is. Ugyan sok kutató azt állítja, hogy a sok televíziózás nem hat a gyermekek értelmi képességére, ám van egy másik irányzat, amely szerint igenis hatással van rá. Akármelyik csoport véleményét tartsuk is igaznak, az vitathatatlan, hogy más, értelmi képességet fejlesztő tevékenységekkel összehasonlítva a televízió menthetetlenül alul marad a versenyben.

Itt van: Gyerekek! El a TV elől!

Küldetésünk

"Küldetésünk tudatosítani jelen világunk gondolkodási és magatartási mintáinak ön-és környezetpusztító voltát. Fenntartható és zöld alternatívát kívánunk bemutatni, és segítünk közösséget létrehozni, mely alapjául szolgál a zöld változások megvalósításához. "

Kapcsolat

2500 Esztergom, Zamárd u. 11275 hrsz.
Mobil: +36 20/ 775-25-21 
e-mail: info.ekoku@gmail.com