Font Size

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Környezeti nevelés

Környezeti nevelés az óvodás korosztálytól a felnőttekig. Iskolában, terepen, fesztiválokon. Bővebben

Megújuló energiák

Energetikai tanúsítás, hőkamerás vizsgálat, tanácsadás, tervezés, bemutató az Ökoházban. Bővebben

Környezeti tanácsadás

Hol adható le használt sütő zsiradék?Környezei kérdése van? Ha nem tudja hová forduljon, keressen minket!

Fogamzásgátlók és gyógyszermaradványok a csapvízben – valós veszély?

Itt Esztergomban még mindenki emlékszik a 2004-es vízszennyezés történetére. A dorogi veszélyeshulladék-égetőből két vasúti kocsira való veszélyes – zömében gyógyszergyári – hulladék, került a Kenyérmezei patakba, onnan pedig a Dunába, nem messze Esztergom pari szűrésű ivóvízkútjaitól. Ezt követően az esztergomi csapvízben számos toxikus vegyületet, köztük gyógyszereket (pl. Cavinton) sikerült kimutatni.

Egyszeri szennyezés a kutak közelében, így érthető, hogy a szennyezés megjelent a csapvízben is, de vajon egy direkt szennyezéstől függetlenül vajon milyen gyógyszermaradványok jelenhetnek meg csapvizünkben?

A kérdés nagyon népszerű mostanában és nincs rá igazán pontos válasz. 2014-ben egy brit kutatás mutatta ki, hogy a londoniak ivóvízében megjelent a kokain, mert annyian használnak kábítószereket, hogy az a folyóba kerülve visszajuthat a csapvízen keresztül az emberi szervezetbe is. A jelenség globális. Egyre több gyógyszer fogyasztunk, ami aztán kikerül a környezetbe, így a vizekbe is, és előbb vagy utóbb utat talál az emberhez.

De vajon van-e ez akkora mennyiség, hogy érdemes rajta aggódni vagy sem? A vélemények megoszlanak. Dr. Czeizel Endre a világhírű professzor szerint igen. A férfiak spermium száma az utóbbi évtizedekben átlagosan felére harmadára esett vissza. A csökkenés időben egybeesik az első fogamzásgátlók megjelenésével, így nem zárható ki, hogy a női hormonok megjelenése a környezetben károsan hat a spermiumszámra is.

Budapesten a becslések szerint évente 20 tonna gyógyszer kerül a Dunába. Ezek kimutatás az élővizekben sokáig lehetetlen volt, mert nem voltak rá megfelelő műszerek, és a kutatók úgy gondolták, hogy ezek az anyagok a környezetbe jutva lebomlanak. Ahogy az analitika fejlődött kiderült, hogy a helyzet sajnos közel sem ez. A kikerülő hormonok és gyógyszermaradványok a természetben nem vagy kevéssé bomlanak le, és károsítják az élővilágot. A természetes vizekben Braziliától Olaszországon át Svájcig mindenütt kimutatták a gyógyszermaradványokat. Németországban a csapvízben is sikerült ez a mutatvány.

ÉS ma már Magyarországon is. Az Index.hu kért fel egy akkreditált laboratóriumot, hogy vizsgálja meg a Duna és a budapesti csapvíz minőségét. Vajon itt kimutathatóak-e a gyógyszermaradványok.

A Dunában a szermaradványok kimutathatóak voltak, de olyan kis mennyiségben, hogy tízezer köbméter vizet kellett volna meginni a Duna vizéből, hogy összejöjjön egy tasaknyi hatóanyag. A csapvízben pedig a mérési hiba határán mozgott a kimutatott szennyezők mennyisége. A MAVISZ konferenciáján hasonló adatok hangzottak el: 100 ezer liter vizet kellene meginnunk a budapesti csapvízből, hogy egy fogamzásgátló tablettára való hatóanyag összejöjjön.

Az adatok szerint tehát a csapvíz nem jelent kockázatot. De ha valaki szeretné a minimális kockázatot még tovább csökkenteni az fogyaszthat csökkentett deutérium tartalmú vizet, vagy használhat szűrőket. Ezekkel a kockázat még tovább csökkenthető.

A problémát tehát nem is annyira egy-egy szennyezőforrás és beviteli út jelenti, hanem inkább az, hogy ezek a hatások összeadódnak.  Az élelmiszertől kezdve a levegőn át rengeteg toxikus anyaggal találkozunk. Ezek koncentrációja jellemzően elenyésző, de a sok forrás együttesen mégis aggasztónak tűnik. 

Itt van: Fogamzásgátlók és gyógyszermaradványok a csapvízben – valós veszély?

Küldetésünk

"Küldetésünk tudatosítani jelen világunk gondolkodási és magatartási mintáinak ön-és környezetpusztító voltát. Fenntartható és zöld alternatívát kívánunk bemutatni, és segítünk közösséget létrehozni, mely alapjául szolgál a zöld változások megvalósításához. "

Kapcsolat

2500 Esztergom, Zamárd u. 11275 hrsz.
Mobil: +36 20/ 775-25-21 
e-mail: info.ekoku@gmail.com