Font Size

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Környezeti nevelés

Környezeti nevelés az óvodás korosztálytól a felnőttekig. Iskolában, terepen, fesztiválokon. Bővebben

Megújuló energiák

Energetikai tanúsítás, hőkamerás vizsgálat, tanácsadás, tervezés, bemutató az Ökoházban. Bővebben

Környezeti tanácsadás

Hol adható le használt sütő zsiradék?Környezei kérdése van? Ha nem tudja hová forduljon, keressen minket!

Próbáld ki a hidropóniát otthon!

A hidrokultúrás vagy hidropóniás termesztés nem csak nagyüzemi keretek között, több hektáron valósítható meg, hanem akár egész kicsiben is el lehet kezdeni. Néhány tipp, ha úgy döntünk, kipróbálnánk otthon.

A hidrokultúra lényege, hogy a növények földdel való érintkezés nélkül fejlődnek, valamilyen ültető közegben, és ehhez tápoldatos vizet használnak fel. Az ültető közeg leggyakrabban agyaggolyó, de lehet kókuszrost, perlit, stb. Előnye, hogy a növények sokkal jobban fejlődnek, mint hagyományos körülmények között, és nem is kell őket olyan gyakran átültetni.

A hagyományos dísznövény-tartásnak vannak hátulütői, mint például az, hogy a tápanyagtartalom idővel csökken a cserépben, a föld szerkezete romlik, így csökken a víztartó képessége, és előbb-utóbb elsósodik. Ugyanakkor nagy veszélyt jelent dísznövényeinkre a túlöntözés, ez az egyik fő oka pusztulásuknak. Másik probléma lehet, hogy a föld – főleg, ha nedves, kedvez a különböző gombák elszaporodásának, így az erre érzékeny embereknél allergiát okozhat.

Mindezek a problémák a hidropóniás rendszerekkel teljesen kiküszöbölhetők: a növény gyökere az agyaggyolyókba erősen kapaszkodik a gyökerével, így később sem dől ki, a cserépben elhelyezett vízmérce miatt túlöntözés veszélye soha nem áll fenn. A tápanyagokat mi adagoljuk, ehhez használhatunk olyan granulátumokat, amelyek kb. fél év alatt bomlanak le, addig egyenletesen biztosítja a tápanyagot a növény számára. (forrás Babylon Grow Shop.)

Milyen fajtákkal érdemes kipróbálni?

Tudnunk kell, hogy a hidrokultúrás termesztésre nem minden dísznövény-fajta alkalmas, inkább olyan növényekkel kezdjünk, amelyek levágott hajtásai vízben jól gyökeresednek. Ilyen a fikusz, a nyíllevél, a dracéna, vagy a szobai futóka. Az orchideák is jól fejlődnek hidropóniában, gondoljunk csak arra, hogy eredeti élőhelyükön milyen körülmények között élnek. Általános vélekedés, hogy a növények 95%-a jól érzi magát hidrokultúrás közegben.

Ha bele szeretnénk vágni, akkor a szükséges kellékek beszerzése után, a kiválasztott növények gyökeréről távolítsuk el a földet, minél maradéktalanabbul próbáljuk, és vigyázzunk, hogy minél kevésbé sérüljenek a gyökerek. Ezután ültessük be az agyaggolyók közé hidrokultúrás nevelő edénybe. A növénynek nem egyszerű átállni erre az újfajta módszerre, lehet, hogy eleinte megsínylik, de később szebb fejlődéssel hálálják meg az új módszert. Az első pár hétben tartsuk magasan a páratartalmat, és nem árt, ha meleget is biztosítunk a gyökérképződés elősegítésére. Ne felejtsük el rendszeresen öntözni a növényeinket, ám ezt elegendő akkor megtennünk, ha a cserépben a minimum szint alá süllyed a víz szintje.

A hidropónia egyetlen hátrányaként említhető, hogy drágább ez a technológia és kevésbé nyújtanak természetes látványt az agyaggolyók közt nevelt dísznövények.

Itt van: Próbáld ki a hidropóniát otthon!

Küldetésünk

"Küldetésünk tudatosítani jelen világunk gondolkodási és magatartási mintáinak ön-és környezetpusztító voltát. Fenntartható és zöld alternatívát kívánunk bemutatni, és segítünk közösséget létrehozni, mely alapjául szolgál a zöld változások megvalósításához. "

Kapcsolat

2500 Esztergom, Zamárd u. 11275 hrsz.
Mobil: +36 20/ 775-25-21 
e-mail: info.ekoku@gmail.com